Олександрівський парк

     Цьому куточкові землі в селі Олександрівці під Томашполем пощастило y 19 столітті, коли він став власністю паризької аристократки графині Бенет. На жаль, нам мало що відомо про неї. Ясно тільки одне - жінка любила красу землі, розумілася на ній i вміла сама її примножувати.

Цьому куточкові землі в селі Олександрівці під Томашполем пощастило y 19 столітті, коли він став власністю паризької аристократки графині Бенет. На жаль, нам мало що відомо про неї. Ясно тільки одне - жінка любила красу землі, розумілася на ній i вміла сама її примножувати.

Проживши 103 роки, вона залишила після себе зелену Перлину дорогоцінного дендрологічного парку з рідкісними породами дерев, красивими алеями, клумбами, куртинами кущів, двома ставочками з живою водою i неодмінними лебедями. Щоліта пані покидала задушливі, перенасичені народом і транспортом вулиці Парижа, щоб сховатися під благословенні шати свого рукотворного дива.

Графиня померла в 1916-му, не знаючи, як їй пощастило, бо коли ми почали з завзяттям варварів нищити на своїй землі все, що паном звалось, то з'ясувалось, що панське було найкращим.

Парки, сквери, ставки, великі сади, церкви, палаци, пам'ятники - все це стало предметом більшовицької ненависті. Палаци перетворювалися на конюшні, церкви - на склади i комори, з ставів вода випускалась, вони засихали i заростали бур'яном. Щоб знищити парк графині Бенет, знадобилися десятиліття. Службових приміщень ніхто не ремонтував - вони занепадали і руйнувались; потреба в охайних доріжках, клумбах, ставках відпала - переможному пролетаріату ці пережитки були непотрібні. Будуючи світле майбутнє, він не збирався красиво відпочивати. Навіщо йому потрібні ці рідкісні липи, каштани та інша дивовижа, завезена з усього світу? 3 яким її хлібом їсти?

Іншими словами, райський куточок від революції до 2005 року перебував у руках жахливої недолі і внаслідок цього перетворився на страховище, глушину, якою аж лякали дітей. Про відновлення взагалі не йшлося, бо це вважалося неможливим. Де взяти стільки грошей, у який бюджет їх закласти, де, зрештою, знайти мецената, щоб зацікавився цим проектом? А тому процес відродження парку графині Бенет є одним з сучасних чудес в історії Вінниччини.

Без копійки державних вкладень, без грандіозних затрат на проектування, одними силами обласного комунального підприємства "Вінницяоблагроліс" парк уже майже перетворено на ту перлину, якою він був. За неповних три роки методом народної будови вивезено, викорчувано зарості, заново прокладено алеї і доріжки, влаштовано звіринець, пасіку, великий розсадник, завезено білих і чорних лебедів на оновлені ставочки, поставлено лавиці, бесідки й альтанки, мангали і кухоньки, збудовано хату-колибу. Напівруїни будинку управляючого перетворено на один з найшикарніших в області готелів чи мотелів. Принаймні, туди вже-черга на дво-триденний відпочинок.

А ще треба сказати декілька слів про те, що дендрологічну славу колишнього парку покликаний продовжити найбільший в системі облагролісу розсадник, що облаштовується тут під керівництвом патріарха лісництва А. М. Поліщука, іменем якого нині і назване все це господарство.

Принагідна інформація і для любителів історії і краєзнавства. Тут можна відкрити маршрути до ще одного дива нашої області: за якихось 12 кілометрів звідси - знаменита Йосафатова долина. В 20-х роках минулого століття там було явлення Богородиці сільському пастухові і його підпасичеві: "Бога славте і хрести ставте"! І ось з усіх кінців країни повезли і поставили 7 тисяч хрестів. Тепер там знову -долина хрестів. Щороку на Спаса - великі хресні ходи, будується монастир.

Пошук по сайту

Наші новини

ВОКСЛП "Віноблагроліс"

реалізовує насіння сосни звичайної
ціна: 800 грн/кг.
контактний телефон: 

096-655-50-90

Евген Михайлович

Грудень 2017
15
Пятниця
Joomla календарь