Гайдамацький яр

     Ця місцина обснована такою павутиною патріотичних легенд, стала таким поліфонічним інструментом історії, що про неї рано чи пізно будуть написані книги великих досліджень. Як лінгвістичних, так і дендрологічних, і ботанічних, і геологічних, і грунтознавчих.

По два боки глибокого каньйону з тихою річечкою на дні природа влаштувала театр нерукотворної архітектури на гранітах. Це бескиддя утворене і розташоване з дивовижною органічною доцільністю - все на своєму місці, все в довершеному вигляді. Недарма кажуть, що, зачинаючи в Умані Софіївку, граф Потоцький приїздив "позичати розуму" в Гайдамацького яру. Якщо це у нього і вийшло, то не в таких масштабах і не в таких вимірах. Гайдамацький яр неперевершений.
А камені там - "стайнями велетнів" і каскадами, і печерами, і вздовж води, впоперек, і стійма, і висячі. А на тих каменях - дерево, буквально угвинчене в гранітну твердь, і трава, присмоктана бозна-якими силами, а через це й цілюща, і стародавній зелений мох - теж, мабуть, помічний для здоров'я, але ще не вивчений.

А між каменем, водою, деревом і травою снується відлуння історії-легенди про козаків Коліївщини, Залізняка і Гонту, які тут ховалися від ворога; про нечувані скарби, заховані в криївки печер і ущелин; про містику голосів- звуків, що утворюються в цьому неосяжному організмі таємниць. Тут і досі витає дух древлянського язичництва з Богом неба Сварогом, уявний образ якого створили і поставили перед рукотворними сходами до каньйону художники Василь Шевчук (Київ) і Василь Слободянюк (Вінниця).I ще важлива деталь: Гайдамацький яр є продовженням, доповненням, органічною частиною Буші - історичної Мекки України. Хоча буде правильним сказати і навпаки, що Буша є продовженням Гайдамацького яру. Від перестановки цих доданків важливість суми не поменшає.

Пошук по сайту

Наші новини

ВОКСЛП "Віноблагроліс"

реалізовує насіння сосни звичайної
ціна: 800 грн/кг.
контактний телефон: 

096-655-50-90

Евген Михайлович

Грудень 2017
15
Пятниця
Joomla календарь