"Криниця Святого Вознесіння"

У цій долині так тихо, що здається, чути, як ростуть вільхи, тримаючись цупким корінням за вогку землю, несучи на собі залишки тонкостеблого хмелю. Вільхи тут розкошують - вони високі, опасисті, без сухого гілляччя, їм вистачає вологи, хоча в пониззі - ні струмка, ні болота.

Вся підземна вода довколишніх пагорбів збирається в стародавній лісовій криниці, доглянутій і облаштованій з любов'ю. Причина цієї любові теж давня - джерела знайшли у 1892 році. Де ще в області є лісова криниця більше, ніж з столітньою датою народження, яку пам'ятають?

Мабуть, нема. Незвичайність джерела в тому, що воно лікувало людей. Про це пішов широкий розголос. Цілюща вода примагнічувала народ, йшли сюди зблизька і здалека, протоптували стежки з усіх боків і пролягали вони через поля місцевого поміщика. Ніякі заборони і застороги не допомагали. Переорював стежки - прокладали нові, ставив шлагбауми - обминали. І тоді поміщик заорав саме джерело, наказавши засипати його землею і затоптати.

Так і зробили. Після цього осліпла поміщикова донька. Правда, він не ув'язував своєї біди з долею криниці, але приснилося йому, що дитина прозріє, коли нап'ється і вмиється водою з заораного джерела. Звичайно, він одразу повірив у те, що сон віщий. У що не повірить батько, коли йдеться про здоров'я його дитини?

Відтоді криниця мурована каменем, на одному з пагорбів над нею збудували жіночий монастир. Там до революції жили і молились черниці, які й назвали джерело "Криницею Святого Вознесіння". У день цього свята біля криниці і монастиря збирались тисячі людей, брали воду, палко молились. Очевидно, ця намоленість відчувається у незвичайно глибокій, майже фізично відчутній тиші, що панує тут постійно.
Вартість цієї тиші значно побільшала, коли тут вирішили спорудити дерев'яну каплицю, прокласти зручні сходи, поставити три альтанки, влаштувати столи i лавиці. Це усе власними силами на догоду людям. Криниця справді має лікувальні властивості. Директор хмелерадгоспу з Яблунівки свого часу возив проби в інститут бальнеології. Знайдено в них весь спектр властивостей найкращої мінеральної води, але дебет джерела недостатній, щоб спорудити поряд спеціальний пансіонат чи санаторій.

Архітектурно-дизайнерський антураж агролісу зробив цю долину місцем масового відпочинку, надто після того, як на день Вознесіння тут зібралося 14 священиків і за участю великого здвигу людей влаштували важливе дійство з молитвами і церковними піснями. Іншого такого місця на Вінниччині нема. Принаймні, поки що.

Пошук по сайту

Наші новини

ВОКСЛП "Віноблагроліс"

реалізовує насіння сосни звичайної
ціна: 800 грн/кг.
контактний телефон: 

096-655-50-90

Евген Михайлович

Грудень 2017
15
Пятниця
Joomla календарь