Майже гектар лісу засадили працівники ВОКСЛП «Віноблагроліс» та ДП «Тиврівський райагроліс»
Майже гектар лісових насаджень створив у Тиврівському районі колектив ВОКСЛП “Віноблагроліс” спільно із колегами ДП “Тиврівський райагроліс” цієї п’ятниці, 16 березня.
Роботи тривали на лісовій ділянці, що розташована на території Пилявської сільської ради.
Після короткого інструктажу, який для присутніх провів директор ДП “Тиврівський райагроліс” Олександр Кирилюк, а також огляду ділянки, запланованої для створення лісових насаджень, всі присутні взялись до роботи.
Висаджували цього разу саджанці ялинки звичайної та жолуді дуба звичайного. Для запобігання окислення ґрунту використовували змішану схему створення лісових насаджень. Дубові насадження, які окислюють ґрунт, чергували з рядами ялини звичайної. В даному випадку, як допоміжної породи.
– Ми проводимо лісовідновлення. Створюємо нові насадження після суцільної вирубки стиглого лісу. Роботи тривають у кварталі 17, виділ 2, ділянка 1, – повідомила головний лісничий ВОКСЛП “Віноблагроліс” Валентина Магдич. – Створення лісових культур проводиться на площі 0,9 гектара. За проектами лісових культур заплановано схему посадки 3 на 0,7. Схема змішування: два ряди ялини звичайної і п’ять рядів дуба звичайного.
Ділянку, на якій проводили роботи, зачистили ще минулого року. Порубочні рештки спалили. Підготовку ґрунту проводили механізованим способом. Після проведення суцільної рубки борозди нарізали плугом. Щоб провести всі ці роботи своєчасно та в агротехнічні терміни, необхідні для якісної посадки, планували їх ще минулого року. Посадку молодих насаджень провели на підставі проекту лісових культур та виробничо фінансового плану.
Як виробничо фінансовий план, так і проекти лісових культур складали працівники Тиврівського райагролісу. Вони ж проводили практичні підготовчі та посадочні роботи.
Про роботу на підпорядкованих підприємству лісових угіддях розповів лісничий ДП “Тиврівський райагроліс” Вадим Посвятенко.
Як він повідомив, загальна площа підприємства – 4969 гектарів. На цій площі щороку проводяться рубки головного користування, суцільні рубки, а також рубки догляду за лісом. Зокрема, це освітлення, прочищення, прорідження, прохідні та санітарні рубки, серед яких як вибіркові, так і суцільні санітарні рубки.
– Щороку ми проводимо догляд за лісовими культурами на площі приблизно до 100 гектарів, – зауважив Вадим Посвятенко. – Серед проблем у нас, і не тільки у нас, але й по всій Україні, всихання лісу. Особливо це стосується хвойних насаджень.
Боротися із цією проблемою, за словами лісничого, доводиться шляхом проведення вибіркових санітарних рубок. Цей метод найбільш економічно виправданий.
– Причини всихання різні: і кліматичні умови, і шкідники, і зміна клімату, – зазначає лісничий підприємства. – На мою думку, негативно впливає на ліси і те, що сільгоспвиробники вносять на полях дуже багато хімічних речовин. Майже всі ліси межують з полями, а зараз такі технології, що, можливо, десь потрапляє ця хімія і на лісові насадження.
За словами Вадима Посвятенка, у 2018 році силами підприємства було проведено вибіркову санітарну рубку на площі 62 гектари. Це були як хвойні, так і листяні насадження.
Суцільні санітарні рубки минулого року не проводили, оскільки потреби у цьому не було.
Лісничий ДП “Тиврівський райагроліс” зауважив, що однією з актуальних проблем є стихійні сміттєзвалища. Щоб прибрати ліс від сміття, яке залишають відпочивальники, минулого року підприємство залучало органи місцевого самоврядування. Так само залучали іх і до посадки лісу. Вже традиційно запросять їх до створення лісових насаджень і цього року.
Весь посадковий матеріал для створення лісових насаджень вирощений в коробах і розсадниках підприємства.
– Минулий рік дав нам дуже гарний врожай жолудя, – каже Вадим Посвятенко.- Ми добре ним запаслися. Висіяли його у власному розсаднику площею 1,3 гектари в селі Ворошилівка, де ми висіваємо на майбутнє посадковий матеріал. В тому числі, і хвойні, і жолуді, і горіх чорний.
У лісах підприємства проростає переважно граб. Зустрічається також ясен і дуб.
– Тут такі кліматичні умови, – пояснює лісничий. – Для цих порід найкомфортніші умови. Ми намагаємося створювати переважно дубові насадження, оскільки це цінна порода. Звичайно, що строк його росту великий. Це сто років і більше. Але для майбутніх поколінь це буде дуже добре.
Вадим Посвятенко зазначає, що роботи у лісі не припиняються протягом усього року.
– Минулого року освітлення провели на площі 25 гектарів. Ці види робіт проводимо на ділянках, насадження на яких досягли віку до 10 років. Прочистили ліс на площі майже 10 гектарів. Прорідили на площі 30 гектарів. Прохідних, які проводяться перед рубками головного користування, коли вже формується ліс, було 60 гектарів. Ці роботи проводимо, коли вік дерев від 40 років, коли ліс не зовсім дорослий, і не зовсім молодий.
Завдяки спільним зусиллям працівників ВОКСЛП “Віноблагроліс” та колег ДП “Тиврівський райагроліс” ділянку площею 0,9 гектара засадили за майже три години. Аби відсоток насаджень, які приймуться, був якомога вищим, весь посадковий матеріал попередньо обробили гідрогелем. За сприятливих умов вже за кілька років на цій ділянці зашумить молоденький лісочок.