ВОКСЛП «Віноблагроліс» відзначає свій 20-річний ювілей
Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Віноблагроліс” відзначає 20-річчя від початку своєї діяльності.
Створення Вінницького обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства “Віноблкомунліс” ініційоване Розпорядженням голови Вінницької обласної ради від 28 серпня 2000 року.
Державна реєстрація підприємства відбулась 7 вересня 2000 року. Відтоді, фактично з “чистого аркуша” розпочалась історія комунального лісогосподарського підприємства, яке 4 грудня 2001 року було перереєстровано у Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство “Віноблагроліс”.
Про його роботу, досягнення та проблеми у лісовій галузі розповів його генеральний директор Анатолій Іванець.
Чого вдалось досягти за роки існування підприємства?
До створення нашого підприємства на Вінниччині не було міжколгоспних лісогосподарських підприємств, які вже діяли в інших областях України. Всі колгоспні і радгоспні ліси курував лише один спеціаліст управління сільського господарства. В процесі реформування аграрного сектору колгоспні ліси залишилися нерозпайованими і обласна рада прийняла рішення про створення нашого підприємства. Нам були передані всі ліси колишніх колективних сільськогосподарських підприємств. А це території площею близько 100 тисяч гектарів. У 2002 році за розпорядженням голови облдержадміністрації нам також були передані майже 12 тисяч гектарів лісів колишніх державних сільськогосподарських підприємств.
→ За 20 років діяльності підприємства нам вдалось сформувати повноцінне лісогосподарське підприємство. Сьогодні воно повністю укомплектоване фахівцями і працює згідно поставлених задач для збалансованого і невиснажливого користування лісовими ресурсами.
→ За цей час нам вдалось укомплектувати наші районні дочірні підприємства матеріально-технічною базою, необхідною для ведення лісового господарства. Переважна більшість з них мають власні виробничі приміщення та адміністративні будівлі.
→ 20 років тому наше головне підприємство розмістилось на території колишнього радгоспу “Південно-Бузький квітково-декоративних культур”. Тепер це доглянута територія, а приміщення адмінбудівлі ВОКСЛП “Віноблагроліс” у належному стані.
→ Силами підприємства створений його відокремлений підрозділ Подільський зоопарк. З кожним роком він стає більш привабливішим куточком нашої Вінниччини. Зоопарк постійно розвивається і розбудовується. Його колекція поповнюється новими видами звірів та птахів. Покращується інфраструктура зоопарку. В експлуатацію здаються нові вольєри, зимівники. На даний час триває будівництво вхідної групи з новою адмінбудівлею, завершується будівництво новорічної резиденції, будуються вольєри для полярних вовків, рисів, фазанів, декоративних голубів. З кожним роком кількість відвідувачів зоопарку зростає. Сюди приїздять не лише вінничани, але й мешканці інших областей України та іноземні гості. Про позитивну динаміку в роботі Подільського зоопарку свідчать і позитивні відгуки, які залишають його відвідувачі.
→ За ці 20 років ми створили близько 12 тисяч гектарів нових лісових насаджень на землях непридатних для сільськогосподарського виробництва. Колись це були яри, балки, землі запасу, а сьогодні на більшості цих територій вже виріс повноцінний ліс. Це значний внесок у підвищення лісистості нашої області.
→ В кожному районі ми створили лісові розсадники. Їх продукцію ми використовуємо для заліснення ділянок, де проводились зруби, а також для створення нових лісів і озеленення населених пунктів Вінниччини.
Які ноу-хау, реформи впроваджуються на підприємстві?
Ми користуємося лісами колишніх колективних і державних сільськогосподарських підприємств. За своїм породним складом і якістю деревина, яку ми заготовляємо, є набагато гіршою, ніж у державних лісогосподарських підприємствах. Ми розуміємо, що це переважно дров’яна деревина, яка значно дешевша в реалізації. Тому в умовах фактичного зменшення об’ємів заготовленої деревини та для її раціонального використання впродовж останніх років наше підприємство впроваджує → переробку низькосортної деревини.
Враховуючи, що багато підприємств використовують альтернативні види палива, зокрема, тріску паливну, то дров’яна деревина у переробленому вигляді стає більш конкурентно спроможною на ринку.
Для переробки деревини придбано мобільний тріскорубальний агрегат німецького виробництва з ліфтовою кабіною і маніпулятором на базі автомобіля IVECO, а також автоматизований колун австрійського виробництва, який може колоти до 30 кубометрів дров на зміну. За кошти з державного екологічного фонду та з обласного бюджету придбано чотири вантажних автомобілі з контейнерами для перевезення перероблених відходів лісозаготівель та деревопереробки до теплотворних підприємств області.
У подальшому плануємо придбати ще й сушарку, щоб реалізовувати дрова у сушеному вигляді. Це також підвищить конкурентноспроможність нашої продукції.
→ На вимогу Кабінету міністрів з першого січня 2020-го року ВОКСЛП “Віноблагроліс” перейшло на електронний облік деревини. Вся деревина, яку ми заготовляємо, тепер обліковується в електронному вигляді і маркується чипами. За допомогою електронного обліку можна дізнатись всю необхідну інформацію про заготовлену деревину. Зокрема, відслідкувати, де і ким вона заготовлена, її характеристики, звідки і в якому напрямку здійснюється її поставка.
→ Одним з ноу-хау у ВОКСЛП “Віноблагроліс” є і впровадження зеленої енергетики. Для того щоб зменшити економічне навантаження на підприємство, ми встановили сонячну електростанцію потужністю 17 кВт на годину для внутрішнього споживання. Оскільки це дає можливість економити та не завдавати шкоди навколишньому середовищу, будемо розвиватися в цьому напрямку і надалі.
Яка ситуація на підприємстві зараз?
Економічна ситуація на підприємстві нелегка. Причиною тому кілька факторів. Один з них — зменшення обсягів реалізації продукції підприємства. Минула зима була аномально теплою, обсяги реалізації деревини та тріски паливної відчутно впали.
Негативно на обсяги реалізації продукції підприємства вплинуло і суттєве зменшення вартості газу. Опалювати газом комфортніше, а тепер ще й економічно вигідніше.
Вінниччина посідає 11 місце серед областей України за площею лісового фонду. Показник лісистості Вінниччини – 13,8 % від загальної території області. На Вашу думку, чи реально довести цей показник хоча б до мінімально оптимальної норми – 15% або ж до бажаної — 20%?
На мою думку, реальний показник значно вищий, оскільки на території нашої області є дуже багато необлікованих лісів, які не мають статусу земель лісового фонду і не впливають на цей показник лісистості.
Потрібно провести повну інвентаризацію всіх земель лісового фонду, які згідно Лісового кодексу України вважаються землями лісового фонду. Якщо зробити повну інвентаризацію земель, всіх насадженнь за межами населених пунктів. і зробити її не в кабінетах, а так, як потрібно, то, на мою думку, у Вінницькій області показник лісистості становитиме не 13,8%, а близько 15 %. На сьогоднішній день є багато земель лісового фонду, які не перебувають ані у власності, ані у користуванні. Для того, щоб визначити ці ділянки і потрібна інвентаризація.
Можливостей для заліснення, крім того, що ми вже зробили до цього часу, немає, оскільки немає вільних земель. Землі для створення нових лісів сьогодні майже не передають, Раніше були такі роки, коли ми садили по тисячі гектарів нових лісів, а минулого року ми створили лише п’ять гектарів нових лісових насаджень.
З якими проблемами стикається сьогодні лісова галузь України?
Насамперед, це проблеми у сфері заготовлення деревини. Є ряд порід, які за Указом Президента визнані як цінні лісоутворюючі породи. Їх заборонено експортувати як у переробленому, так і непереробленому вигляді. Однак до числа цих порід чомусь не віднесли ані дуб, ані ясен. Увійшли до цього переліку вишня і черешня, яких в наших лісах дуже мало, і ялівець, якого в наших лісах практично немає. Тоді як такі цінні породи як дуб і ясен, запас яких, на превеликий жаль, з кожним роком зменшується, до цінних порід чомусь не віднесли. Тобто, згідно цього указу, їх можна вивозити за кордон у переробленому вигляді.
Другою важливою проблемою є те, що не на всі землі, які ми заліснювали впродовж 20 років, оформлені державні акти на право власності. Фактично в кадастровій карті України не вказано, що ці землі мають власника або землекористувача, а тому землі, на яких росте ліс, часто роздають іншим користувачам. Отримуючи ці ділянки у приватну власність, їх власники часто вирубують ліс, розорюють землі і використовують для сільськогосподарського виробництва. І це в той час, коли в Україні стоїть питання про підвищення лісистості території.
З нагоди наближення Дня працівника лісового господарства хочу привітати усіх лісівників Вінниччини, і, зокрема, колектив ВОКСЛП “Вінолбагроліс” та його дочірніх підприємств.
Бажаю всім Вам щастя, міцного здоров’я, успіхів у лісівничій діяльності та добробуту. Нехай Ваша наполеглива праця і відданість обраній професії і надалі будуть запорукою збереження та примноження лісових ресурсів України.
З повагою, Анатолій Іванець