В Україні масово всихають хвойні дерева
Впродовж останніх років головною проблемою в лісовій галузі є масове всихання хвойних дерев. Шпилькові насадження гинуть у багатьох регіонах України. Всихають переважно сосна і ялина віком від 40 і більше років. Їх атакують шкідники. Як зупинити агресивних жуків та врятувати українські ліси думають не лише лісники, але й науковці. Своїми напрацюваннями діляться і колеги з інших країн. Втім, загроза втрати хвойних лісів наразі залишається.
Чому всихають хвойні насадження та чи можна цьому запобігти, розповів начальник відділу лісового господарства, охорони і захисту лісу ВОКСЛП «Віноблагроліс» Богдан Васюта.
Для всієї України, як і для Вінницької області, спільна проблема – пошкодження шпилькових насаджень хвоєгризучими, стовбурними шкідниками та хворобами.
Із хвоєгризучих шкідників найбільш небезпечними для нашого регіону є пильщики, совки, п’ядуни. Гусениці цих шкідників знищують хвою дерев і призводять до їх всихання.
До стовбурних шкідників відносяться короїди, лубоїди та вусачі. Якщо короїди та лубоїди пошкоджують деревину та луб під корою дерева, то вусачі «просвердлюють» стовбур наскрізь.
Втім, за словами Богдана Васюти, пошкодження дерев шкідниками це лише вторинний фактор негативного впливу на шпилькові насадження. Першопричиною ослаблення хвойних дерев є комплекс природо-екологічних факторів. Зокрема, це зміна кліматичних умов: підвищення температури повітря, пониження рівня ґрунтових вод та інше.
Богдан Васюта зауважує: є різні методи боротьби з цими явищами. Однак, в першу чергу, важливо вчасно їх виявити. За умови вчасного виявлення будь-якого негативного впливу можливість запобігання великим масштабам ураження зростає.
У боротьбі проти шкідників застосовують наступні захисти: лісогосподарський, біологічний, хімічний і фізичний. Для підвищення ефективності їх використовують комплексно.
Самим діючим і ефективним захистом спеціалісти лісової галузі вважають лісогосподарський. Це і добір якісного посадкового матеріалу, і регулювання складу деревних порід, і якісна підготовка ґрунту, вчасне проведення заходів згідно «Санітарних правил в лісах України».
Біологічний захист передбачає збільшення гнізд і шпаківень для птахів, розселення мурашників, впровадження ентомофагів, тлі («божі корівки»).
– Зрозуміло, що чим більше буде шпаківень, тим більше буде птахів. Чим більше птахів, тим більше вони знищуватимуть шкідників, – зауважив начальник відділу. – Така ж ситуація із мурашниками. Недарма мурах називають санітарами лісу.
Хімічний захист полягає в хімічній обробці насаджень. Втім, використовувати його потрібно дуже виважено. Головний принцип – не нашкодити.
– Який сенс обробітку насадження хімічними препаратами, якщо шкідники під корою, – зазначає Богдан Михайлович. – От коли хвоєгризучий шкідник відклав яйця і вже є гусінь, тоді ефективно використовувати пристрій під назвою «ГАРТ», який під великим тиском розпилює хімічну суміш і накриває ліс ніби туманом. Це досить ефективний метод.
Саме завдяки «ГАРТу» майже десять років тому на Вінниччині врятували дві лісові ділянки по 40 гектарів кожна, у Козятинському і Хмільницькому районах. На них виявили масове розмноження багатьох шкідників листяних дерев.
– Наступного дня після обробки на квадратному метрі площі нараховували понад 200 штук гусені різного калібру, – пригадує Богдан Михайлович, – ліс було врятовано.
Широко застосовують у лісовій галузі хімічні методи і для профілактики. Обробляють хімією не лише посадковий матеріал, але й насіння. Доцільно, на думку спеціалістів, проводити хімічне обприскування молодняка, використовуючи невеликі ранцеві оприскувачі. Наразі використовують цей метод переважно на розсадниках.
Фізичний захист виправдано використовувати хіба що у догляді за невеликою кількістю дерев. По периметру стовбура наносять клейові кільця. Коли шкідник повзе по стовбуру, він прилипає і гине. Іноді застосовують світлові пастки. У вечірній час прожектор направляють на білу поверхню, комахи злітаються і потрапляють у пастку. Але цей метод малоефективний у роботі на великих лісових площах.
Реальність вносить свої корективи. Все частіше при посадці хвойних порід у лісових господарствах надають перевагу більш витривалим хвойним породам, зокрема, модрині європейській.
Жоден з існуючих методів не може в повному обсязі забезпечити ефективний захист лісу. Тому ці роботи необхідно проводити комплексно, з урахуванням новітніх наукових досягнень та виробничого досвіду.
Фото: oleshky.ua.city, ostrog.rayon.in.ua, poradu24.com